Resultat 2008

Plac Namn Båttyp Klubb LYS-
tabell
Korr LYS Seglad
tid
Tid i mål
1 Nils Virving NF SSK 1,10 -0,03 1,07 2.46.51 14.19.00
2 Classe Gustafsson Mälar 30 GÖSS 1,14 1,14 2.35.44 14.19.25
3 Ola Barthelsson NF VSS 1,10 -0,03 1,07 2.47.19 14.19.28
4 Jan Gustavsson int 5m EKBK 1,03 -0,03 1,00 3.00.38 14.19.38
5 Per Hansson Lotus special GÖSS 1,20 -0,03 1,17 2.31.59 14.20.11
6 Stefan Davidsson Fenix HEBK 1,07 -0,04 1,03 2.55.52 14.20.43
7 Tomas Furrer NF EKBK 1,10 1,10 2.45.05 14.22.21
8 Joakim Rodebäck Mälar 30 TRASS 1,14 1,14 2.39.37 14.23.18
9 Magnus Ringborg Kompromiss GÖSS 1,08 -0,01 1,07 2.51.20 14.23.29
10 Lennart Berglund Rival special GÖSS 1,14 -0,03 1,11 2.45.26 14.24.21
11 Leif Asplund Shipman 28 SSK 1,04 -0,04 1,00 3.05.42 14.24.42
12 Jonas Pettersson Mini-ton VSS 1,09 -0,03 1,06 2.55.46 14.26.09
13 Nils Forsfält SK 95 MÄBK 1,32 -0,03 1,29 2.23.29 14.27.40
14 Göran Thingvall Albin Nova EKBK 1,15 -0,01 1,14 2.44.02 14.27.43
15 Kent Öholm Finn Express EKBK 1,07 -0,01 1,06 2.57.57 14.28.20
16 Pär-Ola Folcker Sveakryssare ESBS 1,15 -0,03 1,12 2.48.05 14.28.37
17 Viktor Lundgren Carrera Helmsman GÖSS 1,22 -0,03 1,19 2.38.14 14.29.20
18 Jonas Grufman Fenix HEBK 1,07 -0,04 1,03 3.06.02 14.30.53
19 Erik Thor X-99 HEBK 1,25 1,25 2.33.08 14.32.20
20 Bengt Sandberg Lady Helmsman GÖSS 1,16 -0,04 1,12 2.53.46 14.34.18
21 Ingvar Ahlström Athena 34 MÄBK 1,18 -0,04 1,14 2.52.43 14.36.24
22 Ulf & Agneta Suhr Scanner 391 EKBK 1,25 -0,04 1,21 2.43.16 14.37.09
23 Larsa Cedercrona Shipman 28 ESBS 1,04 -0,03 1,01 3.18.00 14.38.59
24 Thomas Malmkvist Arcona 400 SSK 1,32 -0,04 1,28 2.36.50 14.39.48
25 Ingemar Jerling Inferno 29 SSGÖ 1,14 -0,01 1,13 2.58.29 14.40.36
26 Jaro Novak Maxi 999 MÄBK 1,15 -0,04 1,11 3.01.49 14.40.44
27 Henrik Rosenlund H-35 SSK 1,13 -0,03 1,10 3.05.52 14.43.08
28 Jan Björnsjö X-372 Sport EKBK 1,26 -0,01 1,25 2.44.17 14.43.29
29 Jonas Neander Scampi SÄBS 1,09 -0,03 1,06 3.14.23 14.44.46
30 Linn Dismo 606 EKBK 1,03 1,03 3.22.28 14.47.19
31 Hans Brodin One off (1/4-ton) SSK 1,05 -0,03 1,02 3.24.55 14.47.51
32 Lars-Erikk Wester Conqbin 38 cr SÄBS 1,20 -0,04 1,16 3.01.28 14.48.11
33 Per-Erik Olsson Scampi EKSS BK 1,09 -0,03 1,06 3.17.59 14.48.22
34 Lennart Karlsson Dehler 34 HEBK 1,25 -0,04 1,21 2.56.48 14.50.41
35 Ronald Jansson Lady Helmsman ESBS 1,16 -0,04 1,12 3.11.17 14.51.49
36 Johan Pettersson Banner 28 EKBK 1,14 1,14 3.11.03 14.54.44
37 Tommy Roos First 375 SSS 1,18 -0,03 1,15 3.10.19 14.55.32
38 Rickard Palm RJ 85 SRSS 1,03 -0,03 1,00 3.38.19 14.57.19
39 Johan Syrén First 40.7 GÖSS 1,32 -0,03 1,29 2.53.17 14.57.28
40 Daniel Darpe Trimaran HÅBS 1,48 1,48 2.41.01 15.05.12
41 Carina Lindbäck One Off GÖSS 1,18 -0,03 1,15 3.21.12 15.06.25
42 Fredrik Wåhlberg Albin Vigg GÖSS 0,97 0,97 4.00.12 15.12.59
43 Nils Ahlén Maxi 95 SÄBS 1,07 -0,03 1,04 3.46.49 15.13.33
44 Magnus Gelin Semona FRBK 1,04 -0,03 1,01 4.00.46 15.21.45
45 Bertil Sjöholm Najad 343 SSS 1,10 -0,01 1,09 4.17.49 15.53.25
DNF Lars Blume One Off SSS 1,09 1,09
DNF Per Larsson Omega 34 MÄBK 1,17 -0,04 1,13
DNF Ove Andersson C&C 30E SSS 1,09 -0,01 1,08
DNS Johan Holmqvist Omega 28 SSK 1,07 -0,04 1,03
DNS Erik Kleiner NF SSK 1,10 -0,03 1,07
DNS Petter Hartman A22 GÖSS 1,17 -0,04 1,13
DNS Simon Reithe RJ 85 LBS 1,03 -0,03 1,00
DNS Rune Kristoffersson BB10M GÖSS 1,20 1,20
DSQ Johan Graf Albin Express ESBS 1,11 -0,03 1,08